ورد سحری
چهارشنبه بیست و نهم شهریور ۱۳۹۱ | مرتضی کاشانی نژاد
وَمِنَ اللَّیْلِ فَتَهَجَّدْ بِهِ نَافِلَةً لَّکَ عَسَى أَن یَبْعَثَکَ رَبُّکَ مَقَامًا مَّحْمُودًا (1)


هر گنج سعادت که خدا داد به حافظ         از یمن دعای شب و ورد سحری بود

شبى مقدس اردبيلى (عليه الرحمه) براى نماز شب بيدار شد و ديد به غسل نياز دارد لذا بر سر چاه رفت تا براى غسل ، آب بكشد وقتى سطل را بالا كشيد ديد درون سطل پر از طلا و جواهر است آنها را در چاه ريخت و گفت : خدايا، مقدس از تو آب مى خواهد تا به نماز شب برسد، نه طلا.


برچسب‌ها: نماز شب
تشرف خدمت حضرت + داستان
چهارشنبه بیست و نهم شهریور ۱۳۹۱ | مرتضی کاشانی نژاد
در طی سوالی  که عارف کامل و استاد بزرگ حضرت آیت الله تحریری در مورد تشرف به محضر حضرت بقیه الله ( عج) و حضرت خزر (ع) شده بود استاد به این گونه جواب دادند :


سوال : باسلام خدمت حضرت ایت الله تحریری : 1- چگونه می توان به محضر حضت صاحب الامر ( ع )رسید ؟ 2- ایا این اذکار و اوراد و ختوماتی که از مرحوم شیخ رجبعلی خیاط و دیگران برای تشرف در کتب وجود دارند برای همگان جواب میدهد ؟ 3- ایا میتوان حضرت خضر ( ع ) را دید و چگونه ؟ با تشکر یاعلی

 پاسخ: ما موظفیم طاعت کنیم و واجبات را به طور دقیق پیاده کرده و از تمامی محرمات دوری کنیم رضایت حضرت را این گونه جلب کنیم اگر صلاح باشد به زیارت آن حضرت و حضرت خضر علیهما السلام مشرف می شویم ، این دستورات را بنده تجربه نکرده ام لکن اصل همانست که بیان شد .برچسب‌ها: ایت الله تحریری
تفکیک تعلیم از تربیت
سه شنبه بیست و هشتم شهریور ۱۳۹۱ | مرتضی کاشانی نژاد
آیت الله تحریری: تفکیک تعلیم از تربیت نشانه ضعف فکری است 

آیت الله محمد باقر تحریری در هفدهمین اجلاسیه استادان جامعه المصطفی العالمیه در سالن قدس مجتمع آموزش عالی امام خمینی اضافه کرد: باید وادی تعلیم را با وادی تربیت عجین بدانیم همان طور که نباید خود را دارای علم مطلق بدانیم.
ایشان ابراز داشتند: همین که حضرت موسی(ع) تصور کرد که دارای علم زیادی است خداوند حضرت خضر را فرستاد تا او خضوع کند.برچسب‌ها: ایت الله تحریری
ناتوان از گناه نکردنم چه کنم؟
سه شنبه بیست و هشتم شهریور ۱۳۹۱ | مرتضی کاشانی نژاد
سوال: خیلی مراقبت می‌کنم ولی موقع گناه یه حسی تو ذهنم هست که کلید کرده روی اون گناه و نمیذاره دست بکشم چیکار کنم؟


پاسخ: باید همواره همت بر عدم انجام گناه داشت و به وساوس ذهنی اعتنا نکرد و به خدا هم توکل کرد و به ائمه علیهم السلام نیز توسل نمود بر موفقیت در این جهت.

آيا گناه‌کار مي‌تواند عارف شود؟


سوال: اگر کسی مدت طولانی (10 سال) گرفتار گناهی باشد ولی از صمیم قلب دوست داشته باشد که انسان عارفی شود و در صدد جبران هم باشد تحقق این امر (عارف شدن) امکان پذیر است؟


پاسخ: آنچه مهم است بندگی خدای متعال کردن است و آن هم با اطاعت مستمر و ترک گناه حاصل می شود و خود را با عارف شدن گول نزنیم و امید به رحمت خدا هم داشته باشیم.


برچسب‌ها: ایت الله تحریری

دوشنبه بیست و هفتم شهریور ۱۳۹۱ | مرتضی کاشانی نژاد
پرستش به مستی است در کیش مهـــــر                   برون اند زین جرگه هشیارهاحضرت استاد آیت الله تحریری فرمودند : مرحوم پدر بنده از شاگردان اولیه علامه بودند و ایشان آقایانی چون شیخ رجبعلی خیاط، انصاری همدانی و سید رضا دربندی را دیده اند ولی به بنده می فرمودند: وقتی علامه را دیدم سرم به سنگ خورد و حتی مرحوم علامه امینی با برجستگی خاص خودش از محضر ایشان استفاده می کردند و می فرمودند: ایشان چیزی دارند که در جای دیگری یافت نمی شود.


ایت الله تحریری در ادامه  میفرمایند :علامه در شبهای تابستان و زمستان نمی خوابیدند و در معارف الهی و دین تفکر می کردند و در جلسات پرسش و پاسخ ایشان که شرکت می کردم، می دیدم که علامه آنقدر به خود فشار آورده بود که سرش می لرزید. خود را به جایی رسانید که منشأ خیر و برکت به امت اسلام شد و صاحب آن مقام و کرامات گردید.آیت الله تحریری در کنار علامه (ره)برچسب‌ها: علامه طباطبائی
چرا کار نمی کنید ؟
دوشنبه بیست و هفتم شهریور ۱۳۹۱ | مرتضی کاشانی نژاد
 

مرحوم آیت الله پهلوانی ( ره ) به یکی از شاگردان خود فرموده بودند :  چرا کار نمی کنید ؟ شما میدانید من به مرگ مشتاقم ! میمیرم یتیم می شوید ها  !

http://nureshie110.blogfa.com/


برچسب‌ها: ایت الله سعادت پرور
لینک ثابت
سوالات تربیتی
دوشنبه بیست و هفتم شهریور ۱۳۹۱ | مرتضی کاشانی نژاد

مجموعه سوالات تربیتی از مربی کامل حضرت آیت الله شیخ محمد باقر تحریری


1. حضرت استاد  تربیت یعنی چه ؟ و با اخلاق چه فرقی میکند ؟ استاد تربیتی کیست ؟ چگونه می توان تشخیص داد کسی استاد تربیتی است یا خیر ؟ فرق استاد تربیتی و اخلاقی در چیست ؟

 
 تربیت یعنی انجام اموری برای رشد انسان یا در جهت بدن و یا روح، اخلاق . بیان فضایل یا رذایل نفسانی و راه کارهای کلی برای رفع رذایل و تحصیل فضایل، تربیت روحی بر اساس هدف معینی و راه کار مناسب با آن هدف تحقق می یابد همانطور که تربیت بدنی این گونه است . استاد تربیت اولا باید آگاهی به مبانی صحیح دین داشته باشد یعنی اعتقادات صحیح مطابق اعتقادات ائمه علیهم السلام داشته باشد و ثانیا آگاهی به دستورات شرع از راه اجتهاد یا تقلید داشته و نیز به مسائل اخلاقی هم آگاهی داشته باشد و ثالثا خودش تحت تربیت یک شخصیت شناخته شده به امور ذکر شده یا دارای روش روشن و صحیح و مبتنی بر دستورات شرع باشد و رابعا خودش راه رفته باشد و کمالاتی را کسب کرده باشد و خامسا توان راهنمایی تدریجی و پله به پله را داشته باشد به گونه ای که افراط و تفریط در راهنمایی هایش نداشته باشد . استاد اخلاقی کسی است که تنها به مسائل اخلاقی و راه کارهای کلی آگاهی دارد و خودش نیز متخلق به اخلاق حسنه باشد .برچسب‌ها: ایت الله تحریری
بسم الله الرحمن الرحیم

شناخت روش تربیتی مرحوم قا  ضی و جایگاه معرفت النفس در این روش از مطالب مهمی است كه آیت الله تحریری در این گفتگو به بعض ابعاد آن پرداخته‌اند .

سئوال 1: چگونه می‌توانیم روش تربیتی مرحوم قاضی را کشف کنیم ؟

بحث درباره شخصیتی مانند مرحوم قاضی از عهده امثال بنده بر نمی‌آید و کمتر از آن هستم که درباره شخصیت این مرد بزرگ سخن بگویم

آنچه که از مرحوم قاضی به ما رسیده است عمدتاً کلمات گوناگونی از شاگردان و مصاحبان ایشان است  و اگر بخواهیم مطالبی درباره شخصیت ، سیره و روش تربیتی ایشان بگوییم  شنیده‌هایی است  که شاگردان ایشان نقل کرده‌اند البته در کتابی که توسط موسسه شمس الشموس درباره ایشان منتشر مطالبی خوب و حرف‌هایی زده شد که در جای خود مفید است اما چون محور کلام ما  سیره تربیتی مرحوم قاضی است باید سیره تربیتی ایشان را از کسانی که آن سیره را تعقیب می‌کردند و تربیت ایشان بر اساس سیره تربیتی آقای قاضی بوده است  بدست آورد چرا که از  مرحوم قاضی کتابی بدست ما نرسیده است و عمدتاً می‌خواستند مجهول باشند.


برچسب‌ها: ایت الله تحریری
سلام دوستان عزیز، پرسش و پاسخ‌های اخلاقی که از حضرت استاد تحریری -شاگرد اخلاقی و عرفانی حضرت استاد بزرگ شیخ علی سعادت پرور- کرده‌اند را ان‌شاءالله این‌جا میارم.

پرسش: سلام علیکم جناب استاد من یک سال و اندی است در خدمت یکی از اساتید عرفان هستم ایشان هم لطف می‌کنند و برنامه‌هایی می‌دهند ولی من دلم ارام نیست و واقعا نمی‌دانم من مال همین استادم یا باید به کس دیگری مراجعه کنم در استاد بودن آن بزرگوار و ناقابلی خود شک ندارم. لطفا بفرمایید چه کنم ؟

پاسخ: بنده علم غیب ندارم که بدانم این استاد شما چه شخصیتی است. باید تحقیق کنید به صحت اعتقادات و راه و روش ایشان پی ببرید یا شخص مطمئنی ایشان را معرفی کند تا شما مطمئن شوید و الا چنین ارتباطی با ایشان نداشته باشید چون انسان باید در این ارتباط حجت شرعی داشته باشد. البته خواستن خالصانه از خداوند متعال و ائمه معصومین
علیهم السلام در این رابطه لازم است.


برچسب‌ها: ایت الله تحریری
تربیت باید برای تربیت باشد:
چهارشنبه بیست و دوم شهریور ۱۳۹۱ | مرتضی کاشانی نژاد
 
حضرت استاد محمد باقر تحریری حفظه‌الله، شاگرد مبرز مرحوم حضرت آیت الله پهلوانی رحمةالله‌علیه می‌فرمودند که تربیت را باید برای تربیت خواست نه چیز دیگر؛

شاید منظور استاد این باشد که ما برای این جهان برای تربیت شدن آمده‌ایم و باید تربیت بشویم، نه تربیت برای مطرح شدن و مقام و دنیا و ...

یک اشکال عمده اغلب پدران و مادران اینست که تربیت فرزندشان را برای چیزهایی غیر از تربیت می‌خواهند؛

دوست دارند بچه‌شان تربیت شود ولی برای اینکه فردا در جامعه بتواند با مردم خوب معاشرت کند، نگویند پدر و مادرش نتوانسته‌اند او را تربیت کنند و ...

اگر نیت از تربیت، تربیت برای تربیت باشد، هم دنیا هست و هم آخرت.

ولی اگر تربیت برای دنیا باشد، تا وقتی تربیت برای دنیا لازم است تربیت می‌کنند.

تربیت در جوامع غربی و در روان‌شناسی غربی از این قانون تبعیت می‌کند، یعنی فرد تربیت بشود تا بتواند در دنیایش موفق باشد.

مثل فروشنده‌هایی که با مشتری خوش‌برخوردی می‌کنند ولی به خاطر فروش؛ اگر نخرید بدخلق می‌شوند.


[تصویر: 684631131.jpg]


برچسب‌ها: ایت الله تحریری
حجت الاسلام و المسلمین تحریری:
حضرت امام بر سر دین با کسی معامله نمی‌کرد
استاد فلسفه و عرفان حوزه علمیه ، اظهار داشت: عرفان اسلامی با تمام مسائل اجتماعی و سیاسی سازگار است و انقلاب اسلامی ایران در واقع جلوه ای از عرفان امام خمینی محسوب می شود.

حضرت امام خمینی (ره) شخصیت جامعی است که ابعاد وجودی زیادی را در خود جمع کرده بود، که یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین آن‌ها، وجهه عرفانی ایشان بود.امام خمینی (ره) عرفان نظری را در بالا‌ترین سطح نزد اساتید به نام طی کرده و مهم‌تر اینکه با تلاش و مجاهدت، آن را در جان خود پیاده کرده بود.


برچسب‌ها: ایت الله تحریری
ادا در می آوریم
چهارشنبه بیست و دوم شهریور ۱۳۹۱ | مرتضی کاشانی نژاد

دل بی قرار نیست ادا در می آوریم

چشم انتظار نیست ادا در می آوریم

عمریست در تلاطم دنیا و لذّت است

وقف نگار نیست ادا در می آوریم

مرغی که هر زمان سر یک بام می پرد

دنبال یار نیست ادا در می آوریم

قلبی که دل به صحبت سر ما سپرده است

فکر بهار نیست ادا در می آوریم

اصلاً دلی که مست ریا و ربا شود

گوشش به کار نیست ادا در می آوریم

بر لب دعای ندبه و دل غرق شهوت است

این انتظار نیست ادا در می آوریم

آقا محبّ واقعی ات در میان ما

یک از هزار نیست ادا در می آوریم

محمد علی رحیمی
http://roozeyerezvan.blogfa.com/post/1055
برچسب‌ها: اشعار ناب
لینک ثابت

جناب شیخ العرفا آقا شیخ علی پهلوانی دارای سبک تربیتی و روش سیر و سلوکی گرانبهایی بود. هموکه سالیان متمادی از محضر پر فیض علامه طباطبایی استفاده برده بود و به دقایق و ظرافتهای معرفتی علامه طباطبایی پی برده بود.
در شاکله اصلی دستوراتش سیره و روش
عارفان شیعه و به خصوص پیروان مکتب تربیتی اسوه مراقبان در سده های اخایر شیخ عارف کامل آیت الله العظمی آخوند ملا حسینقلی همدانی رضوان الله علیه مشهود بود.
چه اینکه آنان اعتقادی به صراط مستقیم قرآنی و سنت پیامبر اکرم و ائمه علیه السلام داشته و دارند.  استاد در مدت حیات نورانی خویش عده ای از بزرگان این مکتب عظیم تربیتی را درک کرده بود و با اصول و اندیشه ها و زندگی ملکوتی آنان آشنا بود.

ایشان اغلب شب ها برای عده ای از عاشقان راه خدا بعد از نماز مغرب و عشا جلسه داشت. و اینکه هر کس در کدام جلسه شرکت کند به عهده استاد بود که بر اساس مقدار پیشرفت در سیر و سلوک تعیین می کردند. هر طبقه به فراخور نوع افرادش در شبی تشکیل می شد و برخی از این جلسات در حدود بیست سال به طول انجامید.
در این جلسات معمولا مطالبی خوانده می شد تا شاگردان نسبت معارف توحیدی و سایر معارف دید عمیقی پیدا کنند و هم به انجام دستورات، همت و آگاهی بیشتری یابند و توفیق بیشتری برای سیر و سلوک رفیق راهشان باشد.

در ایام سال همیشه در قم بودند و به کارهای سیر و سلوکی دوستانشان رسیدگی می کردند. البته هر روز صبح تا ظهر به مباحث علمی و تحقیقات خودشان مشغول بودند و عصرها به طور کامل تا اذان مغرب برای شاگردانشان بودند و به کارهای آنها رسیدگی می کردند.
نامه های سیر وو سلوکی شاگردان را پاسخ می دادند که این نامه ها، خود هزاران نامه ارزشمند است و در دست شاگردان ایشان موجود است و دارای مطالبی گرانبها و ارزنده است


برچسب‌ها: ایت الله سعادت پرور

گفت‌وگو با حجت‌الاسلام و المسلمین شیخ محمدباقر تحریری

با توجه به این که موضوع امامت یکی از اصول دین اسلام و مذهب تشیع می‌باشد و در آیات و روایات متعددی نیز به مبانی و نیز شاخه‌های آن پرداخته شده است، به عنوان نخستین پرسش از شما درخواست می‌کنیم چنانچه ممکن است به مبانی این بحث از منظر قرآن کریم اشاره بفرمایید.
با تشکر از این که درصدد تبیین این بحث مهم و نورانی هستید. با توجه به مسائلی که انسان، همواره در زندگانی دنیایی‌اش با آن مواجه است به نظر می‌رسد یکی از مسائل مهم ادیان الهی همین مسئله امامت است؛ خصوصاً از دیدگاه دین مبین اسلام که یک دین جهانی و ابدی است. ابدی بودن دین و جهانی بودن آن باید مبتنی بر مبانی و ملاک‌های متناسب با خود آن باشد. به اساسی‌ترین ملاک و مبنا برای جهانی و ابدی بودن دین اسلام مسئله امامت است که هماهنگ با هدف عالی دین می‌باشد. ویژگی مهم مکتب تشیع هم که موجب زنده بودن آن شده است، همین مسئله امامت است؛ زیرا در هیچ مکتبی این‌گونه نیست که امامت از دیدگاه خود مکتب مطرح شود و از درون همان مکتب بجوشد، بلکه باید از خارج مکتب بیاید و آن را رهبری بکند لذا برای شروع بحث ناچاریم که از خود واژة «امام» آغاز کنیم؛ این‌که امام در لغت به چه معناست، در قرآن کریم در چند جا مطرح شده، خدای متعال در چه مواردی آن را بیان فرموده و فرق بین «امام»، «نبی» و «رسول» چیست؟ این‌ها مسائلی است که در قرآن به آن اشاره شده است.

همچنان‌که دَأب قرآن بر این است که در هر مسئله‌ای اصول و مبانی و کلیات را بیان کند، در این رابطه هم دریغ نکرده است.


برچسب‌ها: ایت الله تحریری

استفاد از اساتید بزرگ

حضرت  آیت الله انصاری شیرازی از اساتید برجسته  فلسفه هستند که سال‌ها در مسائل فقهی و اصولی و در مسائل فلسفی و عرفانی  نزد اساتید بزرگی شاگردی کرده‌اند اساتید بزرگ فقهی و اصولی ایشان آیت الله بروجردی و حضرت امام و دیگر بزرگان بوده‌اند   و در نزد مرحوم علامه طباطبایی  مرحوم سید محمد حسن الهی فلسفه و عرفان را آموخته اند آموخته‌اند.


 

ایشان امتیازات خاصی در بین اساتید حوزه دارند و در مقام تدریس سال‌ها مباحث منظومه و اسفار را تدریس کرده اند و  شاید حدود چهل سال به تدریس فلسفه و حکمت مشغول بوده اند و علاوه بر ارتباط درسی ایشان با این بزرگان با علمای علم اخلاق و معرفت هم ارتباط داشته‌اند و علاوه بر استفاده هایی که ایشان از  علامه طباطبایی و دیگر بزرگان داشته اند از مرحوم حاج آقا حسین فاطمی شاگرد مرحوم میرزا جواد آقا ملکی تبریزی نیز استفاده ها برده اند در روزگار ایشان مرحوم فاطمی بحث‌های اخلاقی تأثیر گذاری داشته‌اند و آیت الله انصاری شیرازی از شاگردان مستمر درس‌های اخلاقی آیت الله فاطمی بوده‌اند و گاهی تحول عجیبی برای او رخ می‌داد و حال بکاء و انقلاب روحی خاصی پیدا می‌کردند.


برچسب‌ها: ایت الله انصاری

دوشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۱ | مرتضی کاشانی نژاد

برچسب‌ها: تصاویر ناب
لینک ثابت
 علامه طباطبایی را بیشتر با تفسیر کم نظیرش "المیزان" می شناسند، و این تنها یک بعد از شخصیت علمی ایشان است که تا به امروز همه را مجذوب خود ساخته است، پرداختن به همه ابعاد شخصتی ایشان موضوعی است که تا به امروز حقش ادا نشده است و این وظیفه همه علاقه مندان، به ویژه اهالی حوزه و دانشگاه و مدیران فرهنگی شهرمان را دو چندان می کند، در این روزهای غربت علامه ها در زادگاهشان،

 گفتگو با حضرت حجت الاسلام و المسلمین تحریری از اساتید حوزه علمیه قم حول شخصیت علمی عرفانی حضرت علامه طباطبایی،


برچسب‌ها: ایت الله تحریری

آیت‏ الله علی پهلوانی تهرانی (سعادت‏پرور)، در سال 1305 هجری شمسی در تهران تولد یافت. خانواده مذهبی و سرشت روحانی وی را در نوجوانی به حلقه درس مرحوم شیخ محمد زاهد وارد کرد و در عنفوان جوانی بهره‏ های اخلاقی و معنوی وافری برد. سپس از محضر مرحوم آیت ‏الله حاج شیخ علی‏ اکبر برهان دروس مقدماتی حوزه را فراگرفت و راهی شهر مقدس قم شد و در محضر اساتید بزرگی چون مرحوم آیت ‏الله سلطانی و مرحوم آیت‏ الله‏ العظمی مرعشی نجفی، مکاسب و کفایه را خواند و سپس در درس خارج مرحوم حضرت آیت ‏الله‏ العظمی بروجردی و حضرت امام خمینی(ره) حاضر شد و تا مرحله اجتهاد پیش رفت. از آنجا که وی به مباحث اخلاقی- عرفانی و طی مراحل سیر و سلوک علاقه فراوانی داشت، مدت 40سال در محضر علامه طباطبایی حضور یافت.آیت‏ الله پهلوانی به‏ واسطه انجام دستورات اخلاقی و درک فیوضات روحانی مرحوم علامه، به درجاتی از عرفان و معنویت دست یافت که پس از رحلت علامه طباطبایی، برخی ازشاگردان آن استاد فرزانه، با اصرار فراوان، خوشه‏ چین اخلاق و عرفان آیت‏ الله پهلوانی شدند و ایشان در طول حیات خود، شاگردان بسیاری را تربیت کرد و نفوس مستعده‏ای را به وادی سیر و سلوک رهنمون شد.


برچسب‌ها: ایت الله سعادت پرور

سال و محل تولد:

ايشان در تهران در سال1334 شمسي در خانه اي روحاني چشم به جهان گشود.

والده ي محترمه ي ايشان خانمي متدين و پاکدامن و از محبين اهل بيت (عليهم السلام) از خانواده ي متدين و سطح متوسط از جهت دنيايي مي باشد.

پدر ايشان از علما و اولياي الهي است که عمر شريفش را در تحصيل و فراگيري معارف الهيه قرآن و اهل بيت  (عليهم السلام)  و عمل به آن ها و نشر آن ها گذراند، و در يک خانواده ي متدين و محب اهل بيت (عليهم السلام) در تهران متولد شد و از ابتداي جواني با اين که به تحصيل و کسب مشغول بود. با اهل حال و معنويت مانند: مرحوم حاج شيخ رجب علي خياط ارتباط داشت و در همان سنين وارد حوزهي علميه ي ديني شد، و با بزرگاني از اهل معرفت و معنويت مانند: مرحوم آيت الله شاه آبادي و آقا سيد رضا دربندي و.... ارتباط پيدا کرد.

 
برچسب‌ها: ایت الله تحریری
کاغذ را دادند دست من. دیدم که نمی توانم نگاه کنم، کاغذ را رد کردم به نفر بعدی، گفتم: من یک لحظه دیدار علی (ع) را به هزاران سال زناشویی با این زن نمی دهم
از علامه جعفری می پرسند چی شد كه به این كمالات رسیدی ؟!

ایشان در جواب خاطره ای از دوران طلبگی تعریف میكنند و اظهار میكنند كه هر چه دارند از كراماتی ست كه بدنبال این امتحان الهی نصیبشان شده :

«ما در نجف در مدرسه صدر اقامت داشتیم . خیلی مقید بودیم که ، در جشن ها و ایام سرور ، مجالس جشن بگیریم ، و ایام سوگواری را هم ، سوگواری می گرفتیم ، یک شبی مصادف شده بود با ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) اول شب نماز مغرب و عشا می خواندیم و یک شربتی می خوردیم آنگاه با فکاهیاتی مجلس جشن و سرور ترتیب می دادیم . یک آقایی بود به نام آقا شیخ حیدر علی اصفهانی ، که نجف آبادی بود ، معدن ذوق بود . او که ، می آمد من به الکفایه ، قطعا به وجود می آمد جلسه دست او قرار می گرفت .


برچسب‌ها: داستانهای زیبا

یکشنبه نوزدهم شهریور ۱۳۹۱ | مرتضی کاشانی نژاد
امام محمد باقر علیه السلام فرمودند:

افضل العبادة عفة البطن و الفرج
بالاترین عبادت، عفت شكم و شهوت است

(تحف العقول، ص 296)

امام حسن عسکری (ع):

ان الوصول الی الله عزوجل سفر لا یدرک الا بامتطاء اللیل
وصول به خداوند عزوجل سفری است که جز با عبادت در شب حاصل نگردد

(مسند الامام العسکری، ص290)

امام حسین علیه السلام فرمودند:

لا یأمَن یومَ الْقیامَةِ إلاّ مَنْ خافَ الله فِی الدُّنیا
كسی در قیامت در امان نیست مگر كسی كه در دنیا ترس از خدا در دل داشت

(مناقب ابن شهر آشوب ج/4 ص/ 69)

 

امام حسین علیه السلام فرمودند:

اَلْبُكاءُ مِنْ خَشیةِ اللهِ نَجآةٌ مِنَ النّارِ
گریه از ترس خدا سبب نجات از آتش جهنّم است

(حیات امام حسین ج 1 /ص 183)

 

امام حسن عسکری علیه السلام فرمودند:

لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ.
عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است.

(تحف العقول، ص448)


برچسب‌ها: احادیث ناب
حدیث قدسی
شنبه هجدهم شهریور ۱۳۹۱ | مرتضی کاشانی نژاد
یَا دَاوُدُ أَبْلِغْ أَهْلَ أَرْضِی
 
اى داود به زمینیانم بگو که

 
أَنِّی حَبِیبُ مَنْ أَحَبَّنِی 
 
من دوست کسی هستم که دوستم باشد
 
 
وَ جَلِیسُ مَنْ جَالَسَنِی 
 
و هم نشین کسی هستم که هم نشینم باشدوَ مُونِسٌ لِمَنْ أَنِسَ بِذِکْرِی
 
و همدم مونس کسی هستم که به یادم انس گرفتهوَ صَاحِبٌ لِمَنْ صَاحَبَنِی 
 
و هم صحبت کسی هستم که هم صحبتم باشدوَ مُخْتَارٌ لِمَنِ اخْتَارَنِی
 
و انتخاب میکنم کسی را که انتخابم کندوَ مُطِیعٌ لِمَنْ أَطَاعَنِی 
 
و مطیع کسی هستم که اطاعتم کندمَا أَحَبَّنِی أَحَدٌ أَعْلَمُ ذَلِکَ یَقِیناً مِنْ قَلْبِهِ إِلَّا قَبِلْتُهُ لِنَفْسِی وَ أَحْبَبْتُهُ حُبّاً لَا یَتَقَدَّمُهُ أَحَدٌ مِنْ خَلْقِی
 

 
هر که مرا از صمیم قلبش دوست بدارد او را برای خودم قبولش میکنم
و دوستش خواهم داشت بالاتر از همه خلایقم
 

مَنْ طَلَبَنِی بِالْحَقِّ وَجَدَنِی وَ مَنْ طَلَبَ غَیْرِی لَمْ یَجِدْنِی
 
هر که حقیقتا طالبم باشد مرا خواهد یافت و هر که طالب غیر من باشد مرا نخواهد یافت!فَارْفُضُوا یَا أَهْلَ الْأَرْضِ مَا أَنْتُمْ عَلَیْهِ مِنْ غُرُورِهَا 
 
ای اهل زمین غرور را از خود دور کنیدوَ هَلُمُّوا إِلَى کَرَامَتِی وَ مُصَاحَبَتِی وَ مُجَالَسَتِی وَ مُؤَانَسَتِی
و شتابان بسوی بخششم و هم صحبتیم و هم نشینیم و انس گرفتنم بیائید!وَ آنِسُونِی أُؤَانِسْکُمْ وَ أُسَارِعْ إِلَى مَحَبَّتِکُم
 
با من انس بگیرید تا با شما انس بگیرم و به محبت و عشق به شما شتاب کنم
 

برچسب‌ها: احادیث ناب
لینک ثابت
غصه هم خواهد رفت...
شنبه هجدهم شهریور ۱۳۹۱ | مرتضی کاشانی نژاد

 

بـه حباب نگران لب یک رود قسم

و به کوتاهی آن لحظه ی شادی که گذشت

غصه هم خواهد رفت...

آنچنانی که فقط خاطره ای خواهد ماند

لحظه ها عریانند

به تن لحظه ی خودجامه ی اندوه مپوشان هرگز...


همیشه

در سختی ها به خودم میگفتم : این نیز بگذرد ....

هنوز هم میگویم !!

اما .... حال میدانم ؛

آنچه میگذرد عمرِ من است ،

نه سختی ها ... !!!

http://www.sanaye-90.ir/cat-8.aspx


برچسب‌ها: اشعار ناب
لینک ثابت

برچسب‌ها: تصاویر ناب
لینک ثابت

شنبه یازدهم شهریور ۱۳۹۱ | مرتضی کاشانی نژاد

خوشا به حال آنان که گیر نکردند...


http://shohada-sharmandeyim.blogfa.com/post-127.aspx


برچسب‌ها: تصاویر ناب
لینک ثابت
ما هستیم
شنبه یازدهم شهریور ۱۳۹۱ | مرتضی کاشانی نژاد
لینک ثابت

جمعه دهم شهریور ۱۳۹۱ | مرتضی کاشانی نژاد
4c4f39830245fe08808ecd37937d876c فضیلت های نماز شب
لینک ثابت

پنجشنبه نهم شهریور ۱۳۹۱ | مرتضی کاشانی نژاد
طرف میمیره. شب اول قبر ۶۲ تا فرشته میان سراغش. ۲تاشون سوال می کردن... ۶۰ تاشون حالیش می کردن!!!

طرف می ره مسابقه قرآن ، نوبت اون که می شه براش سوره بنی اسرائیل می افته اونم از مسابقه انصراف می ده !!!

پیامک و جوک خنده دار جدید نوروز 1391


برچسب‌ها: خنده حلال

چهارشنبه هشتم شهریور ۱۳۹۱ | مرتضی کاشانی نژاد
لینک ثابت

تمامی حقوق مادی و معنوی " عرفان ناب " برای " مرتضی کاشانی نژاد " محفوظ می باشد!
طـرّاح قـالـب: شــیــعــه تـم